VIDEO / Si të përgaditni Gulashin më të Mirë në kushte shtëpiake – receta më e mirë që ekziston..!?

Receta dhe prezantimi me video i Recetave më të mira në shtëpi – Si të bëni goulashin më të mirë. Për të përgatitur këtë pjatë të shijshme, do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm: 1.5 kg viçi, 1 kg qepë, 4 thelpinj hudhër, 2 karota, kripë, piper dhe erëza për shijen tuaj.

Procedura: prerë mishin në kube dhe marinojeni atë për disa orë më parë ose mundësisht brenda natës. Marinada është e dëshirueshme për të gjitha llojet e mishit.

Në një enë vendosni kripë, erëz të thatë, pak piper të zi, pak piper të kuq nëse dëshironi, 3 lugë salcë soje, 1 lugë gjelle uthull balsamic, 1 lugë çaji mjaltë, 1 lugë çaji mustardë, rreth 3-4 lugë vaj ulliri, pak hudhër të shtypur, 1 lugë çaji trumzë, gjysmë lugë çaji borzilok.

Përziejini mirë përbërësit për tu barazuar. Përzieni mishin në marinadë nga të gjitha anët dhe lëreni në një enë në frigorifer për të paktën 4 orë para gatimit. Kjo marinadë ka një shije delikate, e bën mishin të butë dhe thjesht shkrihet në gojën tuaj.

Qëroni një qepë dhe priteni në kubikë të vegjël, dhe bëni të njëjtën gjë me karotën. Merrni një copë 150 g proshutë dhe copëtoni atë imët. Vendosni pak vaj në një tenxhere të thellë dhe së pari vendosni qepën e copëtuar. Sa më shumë qepë, aq më i shijshëm është goulash.

Pas qepës, shtrijeni karotën e copëtuar në mënyrë të barabartë, dhe spërkatni sipër proshutën e copëtuar të shtëpisë (kjo i jep një shije të shkëlqyer gjellës). Në fund, vendosni mishin e marinuar sipër dhe vendoseni tenxheren të mbuluar në një zjarr shumë të ulët.

Në këtë mënyrë, pa e trazuar, e lini të ziejë për rreth 15-20 minuta. Koha për tërë gatimin është rreth 2-3 orë, sa më gjatë që gatuhet, aq më mirë. Melmesat nuk shtohen në fillim, por para fundit të gatimit. Pas 15-20 minutash, trazoni pak mishin.

Mishi nën kapak do të lëshojë vetëm lëngjet e tij, kështu që nuk ka nevojë të shtoni lëngje shtesë ose ujë. Mbuloni përsëri dhe rrisni nxehtësinë pak, pastaj vazhdoni gatimin. Në çdo rast, zierja duhet të monitorohet dhe nëse vërehet se nuk ka lëng, shtoni pak ujë nëse është e nevojshme.

Pas 50 minutash goulash merr një ngjyrë të bukur kafe dhe në këtë pikë është mirë të shtoni pak ujë në mënyrë që të mos digjet në fund. Shtohet afërsisht gjysmë litër ujë. Llokoçis pak, nxeh përsëri nxehtësinë, mbulo dhe vazhdo gatimin.

Pas një ore e 45 minutash, shtoni hudhër të grirë hollë, shtoni pak ujë nëse është e nevojshme, dhe nëse nuk keni nevojë, thjesht mbulojeni dhe vazhdoni gatimin. Pas dy orësh gatimi mund të bëni sezonin e gulashit. Shtoni kripë, erëza të thata, pak piper të zi dhe 2-3 lugë çaji piper të ëmbël të bluar.

Llokoçis për të shpërndarë erëzat dhe për të zvogëluar nxehtësinë në mënyrë që ushqimi juaj të mos digjet. Me erëzat e shtuara, gulashi duhet të gatuhet edhe për 30-40 minuta. Shijoni pak dhe shtoni kripë sipas nevojës ose shtoni edhe disa erëza sipas nevojës dhe shijes tuaj.

Pas tre orësh gatimi, gulashi duhet të gatuhet dhe mund të shërbehet me oriz, pure patatesh, polenta, makarona të ndryshme… Salca është shumë e shijshme, dhe mishi shkrihet në gojën tuaj. Të gjitha detajet e të gjithë procedurës mund t’i shihni në videon ne vazhdim