Turqia jep lajmin e keq, ja çfarë ndodhi me neg ociatat për pa qen

Turqia thotë se delegacionet ukrainase dhe ruse kanë vendosur të kthehen në vendet e tyre për konsultime pasi kanë bërë përparim në neg ociata.

Bisedimet të martën të organizuara nga Turqia skicuan atë që mund të përfundojë në një kornizë për fundin e lu ftës. Bisedimet pritej të rifillonin të mërkurën, por ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha se të dy palët po i çonin propozimet në kryeqytetet e tyre.

Në konferencën që u mbajt në Stamboll, delegacioni i Ukrainës vendosi një kornizë nën të cilën vendi do të deklarohej neutral dhe siguria e tij do të garantohej nga një sërë kombesh të tjera.

Zëvendësministri rus i Mbrojtjes Aleksandër Fomin tha se Moska ndërkohë do të pakësojë aktivitetin ush tarak në drejtim të Kievit dhe të Chernihiv “për të rritur besimin e ndërsjellë dhe për të krijuar kushte për nego ciata të mëtejshme”.

Kreu i delegacionit rus Vladimir Medinsky tha se nego ciatorët do t’ia çonin propozimet e Ukrainës pres identit rus Vladimir Putin dhe më pas Moska do të jepte një përgjigje, por ai nuk tha se kur.