Shkojmë drejt Finlandës dhe Suedisë, çfarë po përgatitet?

Mediat e huaja shkruajnë se nëndetëset bërthamore ruse janë nisur për stërvitje në Detin Barents, ndërsa raketat e lëvizshme janë vendosur me të njëjtin objektiv në rajonin Irkutsk të Siberisë lindore.

Stërvitja u vendos pas urdhrit të Presidentit Vladimir Putin për të alarmuar forcat bërthamore të Rusisë.

Flota Veriore Ruse tha se shumë nga nëndetëset bërthamore ishin të përfshira në stërvitje për të “trajnuar manovra në kushte stuhie”.