Putin ka humbur toruan/ Mund të püshtojë Lituaninë, zbarkojnë avionët ushtarakë

Situata mbetet e tensionuar mes Rusisë dhe Lituanisë, pasi kjo e fundit shprehu dëshirën për tu anëtarësuar në NATO.

Bëhet me dije se Rusia ka kryer stërvitje ushtarake në enklavën e saj Kaliningrad, e cila ndodhet midis Polonisë dhe Lituanisë, sipas Skynews.

Sipas shërbimit për shtyp të flotës ruse të Detit Baltik, avionët luftarakë rusë Su-27 morën pjesë në stërvitje që simuluan një sulm ajror në Kaliningrad.

Kjo vjen disa ditë pasi Suedia dhe Finlanda shprehën dëshirën e tyre për t’u bashkuar me NATO-n. Më shumë se 10 avionë luftarakë Su-27 morën pjesë në stërvitje, të cilat “shkatërruan” avionët e simuluar të arm ikut, sipas agjencisë së lajmeve Interfax.