Pamje ‘apokaliptike’ në Amerikë, çfarë po ndodh? (FOTO)

Një zjarr i madh ka shpërthyer në Arizona të SHBA-ve, duke djegur të paktën 24 ndërtesa.

Flakët e zjarrit janë përhapur në përmasa të mëdha nga era e fortë.

Si rrjedhojë mbi 2 mijë banorë rreth zonës janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre për arsye sigurie, pasi flakët po përhapen shumë shpejt.

Erërat e forta jugperëndimore që shtynë zjarrin në verilindje parashikohet të vazhdojnë deri në mbrëmjen e së martës me shpejtësi 30 mph me shpejtësi 40 deri në 54 mph ndërsa lagështia relative mbetet nën 30 për qind.

Ditën e mërkurë do të fryjë erëra nga jugperëndimi, por do të zvogëlohet me shpejtësi 10 deri në 20 mph me rrebesh deri në 30 mph, ndërsa lagështia relative zbret në 17 për qind. Me këtë parashikim zjarri ka të ngjarë të mbetet shumë aktiv mbrëmjen e së martës duke lëvizur në verilindje.

Shërbimi Pyjor tha të martën mbrëma se 24 ndërtesa ishin djegur.

Burimet e caktuara për zjarrfikje përfshijnë pesë ekuipazhe dore, 15 motorë dhe tre dozer. Cisternat ajrore u porositën të martën pasdite, por u detyruan të ndaloheshin për shkak të erërave shumë të forta.