Lаjm i mirë për gjithë botën, po vje pаqeja – ZeIеnsky dhe Putin bien dаkord, pajtohen të tërhiqen dhe do të ketë…

Autoritetet Ukrainase i janë përgjigjur pozitivisht ftesës ruse për dialog në qytetin Gomel të Bjellorusisë. Përgjigjja pozitive e presidentit Zelensky, vjen pasi ai zhvilloi një bisedë telefonike me liderin bjellorus Aleksandër Lukashenko, lajm ky i publikuar nga vetë Zelensky në rrjetet sociale.

Mediet ukrainase bëjnë të ditur se presidenti Zelenski ka pranuar që delegacioni i Kievit zyrtar të takohet me delegacionin rus për të nisur negociatat për t’i dhënë fund lu ftës, teksa vendi i takimit do të jetë në kufi me Bjellorusinë. Ky takim sipas mediave vendase do të jetë pa parakushte dhe do të mbahet pranë lumit Pripiat.

“Alexander Lukashenko ka marrë përgjegjësinë për faktin se të gjithë avionët, helikopterët dhe raketat e vendosura në territorin Bjellorusi do të qëndrojnë në terren gjatë udhëtimit, negociatave dhe kthimit të delegacionit ukrainas”, thuhet në deklaratë.

Më herët, Ministria e Jashtme e Ukrainës mohoi se bisedimet me Rusinë për një ar mëpushim do të zhvilloheshin në Gomel, pasi sipas tyre ky shtet kishte lejuar su lmin e ukrainës dhe në Bjellorusi janë të vendosura sisteme nga ku su lmohet Ukraina. Ata gjithashtu nuk konfirmuan se delegacioni ukrainas do të drejtohet nga zëvendësministri Mykola Tochytskyi.