Ekstreme moti në Evropë! Spanja arrin 42 gradë C sot, në Gjermani 43 të pIagosur nga tornadot

Një stuhi e frikshme që shkaktoi tre tornado dhe këputi shumë pemë ka lënë dhjetëra njerëz të pIagosur në Gjermaninë perëndimore, 13 prej tyre në gjendje të rëndë.

Meteorologët kishin paralajmëruar për reshje të dendura shiu, breshër dhe erëra deri në 80 mph në Gjermaninë perëndimore dhe qendrore të premten, ndërsa njerëzit në shtetin perëndimor të North Rhine-Westphalia u këshilluan të qëndrojnë në shtëpi.

Ndërkohë Spanja po kalon majin më të nxehtë ndonjëherë pasi temperaturat u rritën në 42C ditën e sotme. Një masë e ajrit të nxehtë dhe të thatë që mbart pluhur nga Afrika e Veriut i shtyu temperaturat deri në 15 gradë mbi mesataren, me merkurin në 41C në disa pjesë të vendit.

Në Gjermani, shërbimi kombëtar i motit konfirmoi sot se të paktën 43 persona u pIagosën në Paderborn pasi tornado shpërtheu në qendër të qytetit të premten pasdite dhe 13 prej tyre janë në gjendje të rëndë. Pemët në një park dhe dritat e semaforit u shkulën nga toka, çatitë u shkatërruan nga ndërtesat dhe dritaret u thyen.

Policia u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë në shtëpi ose të qëndrojnë jashtë qytetit të shtunën në mënyrë që të mos pengojnë punën e rikuperimit. Ata thanë se ende prisnin rreziqe të mundshme nga era e fortë.

Më në jug, autoritetet në Bavari thanë se 14 persona u pIagosën të premten kur një kasolle prej druri ku ata po përpiqeshin të strehoheshin, u shemb gjatë një stuhie në liqenin Brombach, në jug të Nurembergut.