Moti merr kthesë/ Ja në cilat zona kanë nisur reshjet shiu, në disa ka dhe reshje dëbore

Edhe gjatë javës që vjen, moti në Shqipëri do të jetë me reshje shiu, vranësira dhe në fundjavë edhe me reshje dëbore në male.

Sipas Shërbimit meteorologjik Ushtarak, e hëna do të jetë me shi, reshje që do të rikthehen të enjten me rrebeshe dhe dëborë në male. Po vijmë kështu drejt një jave tjetër.

Reshjet e shiut e të dëborës në zonat malore do të jenë prezente përkohësisht gjatë ditës së hënë. Përmirësimi i motit do të vijë në mesjavë kur do të mbizotërojnë orët me vranësira e diell.

Ditën e enjte kalimi i një fronti do të sjellë vranësira të dendura dhe reshje shiu, shtrëngata si dhe dëbore në majat e maleve në verilindje.

Era do të fryjë kryesisht nga veriperëndimi mesatare ndërsa gjatë ditës së enjte edhe e vrullshme përgjatë bregdetit. Valëzimi në dete i forcës 3-4 ballë.

Temperaturat do të pësojnë luhatjet si në tabelë.