Lajm i trishtë! Humb jetën vogëlushi 2-vjeçar në Devoll

Një lajm i trishte vjen nga qarku i Korcës. Paraditen e sotme, në spitalin e Bilishtit, ka mbërritur i pajetë një i mitur 2-vjeçar, nga fshati Sul, Devoll.

Nga të dhënat e para dhe deklarimet e stafit mjekësor, dyshohet se fëmija ka humbur jetën pasi ka konsumuar aksidentalisht një sasi pije alk oolike (rαki), nga një shishe që familjarët e kishin lënë në banesë.

Grupi hetimor po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes. Ende nuk ka një njoftim për shtyp nga policia apo një reagim prej familjarëve.

Kjo është një ngjarje aspak e zakontë dhe nuk dihet si ka ndodhur realisht, apo sa ëstë sasia e rαkisë që ka konsumuar ky vogëlush.

Kujtojmë se Devolli është një zonë që e konsumon shumë rαkinë dhe në cdo shtëpi kur vjen miku është e pamundur ta përcjellësh pa nxjerrë gotën e rαkisë.

Fëmija mund të ketë qenë për një moment vetëm dhe e ka pirë pa e ditur cfarë është. Jemi ende në pritje të detjave të reja në vijim.