Gjendet avioni i rrëzuar në Kroaci, asnjë i mbijetuar në bord

Janë gjetur mbetjet e avionit që doli nga radarët një ditë më parë në Kroaci.

Autoritetet kroate kanë njoftuar se 4 anëtarët e bordit kanë ndërruar jetë, ndërsa policia ka nisur një hetim për shkaqet dhe rrethanat aksidentit ajror.

Kreu i ekipeve të mbrojtjes civile, Damir Trut, tha se “Sapo avioni u vu re nga lart (me drone), ekipet e kërkimit shkuan në skenë. Fatkeqësisht, është konfirmuar se të gjithë pasagjerët kanë v dekur.”

Trut nuk zbuloi kombësitë e vi ktimave të përplasjes. Televizioni i Shtetit HRT tha se ata përfshinin një qytetar zviceran, dy gjermanë dhe një qytetar kroat.

Avioni humbi të dielën pasi u largua nga porti i Detit Adriatik i Splitit drejt Gjermanisë. Media lokale raportoi se moti në zonë ishte i keq dhe se piloti dërgoi një apel për ndihmë para se të rrëzohej.