Fillon Bеteja e Donbasit, mësymja e agreѕσrëve të Putinit drejt lindjes së Ukrainës

Gazetari i “Kyiv Independenet” ka deklaruara se bеteja e madhe e Donbasit sapo ka nisur.

Shefi i shtabit presidencial në Ukrainë tha sot se “faza e dytë e luftës ka filluar”, duke iu referuar ofensivës së re ruse në lindje të Ukrainës, raporton Reuters.

Deklarata e shefit të shtabit Andriy Yermak konfirmon komentin e zyrtarit të lartë të sigurisë në Ukrainë, i cili tha më herët sot se Rusia kishte nisur ofensivën e saj të re në Ukrainën lindore.

“Besoni në ushtrinë tonë, ajo është shumë e fortë,” shkroi Yermak në Telegram për të siguruar ukrainasit se forcat e Ukrainës mund të ndalojnë ofensivën.

Shtabi i përgjithshëm i ushtrisë ukrainase gjithashtu njoftoi sot se Rusia ka nisur suIm në Ukrainën lindore.

Shtabi i Përgjithshëm raportoi fillimin e ofensivës së Rusisë në lindje. Forcat ruse shtuan operacionet suImuese dhe suImuese në disa drejtime në lindje të Ukrainës.