“E mbajtën ѕekret”: SHBA ka lëshuar ​​një raketë hipersonike para disa ditësh

Shtetet e Bashkuara “testuan” një raketë hipersonike në mes të marsit, por nuk e zbuluan atë për të shmangur një përshkallëzim me Rusinë gjatë udhëtimit të Presidentit Biden në Evropë.

Këtë e ka bërë të ditur CNN, duke cituar burime anonime të Mbrojtjes së SHBA-së.

Rakea hipersonike (HAWC) u lëshua nga një bombardues B-52 në brigjet e Paqësorit dhe ky është testi i parë i versionit më të fundit të raketës të prodhuar nga Lockheed Martin.

Raketa është e aftë për të mbuluar distancën prej 500 kilometrash në më pak se pesë minuta me shpejtësi mbi 6000 kilometra në orë. Raketa nuk ka koka shpërthyese dhe përdor forcën e saj kinetike për të shkatërruar objektivin. /newsmedia