Detaje të tjera Publikohen nga biseda mes Johnson dhe Zelensky

Në Kiev është zhvilluar ditën e sotme një vizitën surprizë nga kryeministri britanik Boris Johnson.

Bëhet me dije se Johnson takoi presidentin Volodymyr Zelensky për të treguar mbështetjen e tij për popullin ukrainas.

Ndër të tjera bëhet me dije se një zëdhënës i Downing Street është shprehur se udhëheqësit diskutuan mbështetjen afatgjatë të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën dhe folën për paketën e re prej 100 milionë paundësh të ndihmës financiare dhe ushtarake për vendin.

Armët antitank dhe anti-ajror, si dhe të ashtuquajturat “dronë vetëv rasës”, të cilët enden në fushën e betejës përpara se të suImojnë objektivin e tyre, janë ndër pajisjet që Britania e Madhe është zotuar të sigurojë.