100 vjetori i marrëdhënieve me SHBA-në, mbërrin në Shqipëri “Bisha” amerikane (FOTOT)

Me rastin e 100 vjetrit të marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe SHBA-ve, ka mbërritur në vendin tonë “Jason Dunham”, një nga anijet më të rëndësishme të SHBA-ve, e cila kap vlerë e 2 miliardë dollarëve.

“Bisha” amerikane është e gjatë 158 metra dhe peshon 9300 ton, ajo është një luftanije e dedikuar për shkatërrim dhe mbrojtje ajrore.

Ekuipazhi i anijes përbëhet nga rreth 340 persona. Në bord, mban edhe dy helikopterë ‘sea haëk’ dhe gomone operacionale.